Kocaeli bilişimin ana belleği olacak

Sanayinin başkenti Kocaeli, Gebze’de kurulacak Bilişim Vadisi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 8 yılda 220 bin öğrenciye dağıttığı tablet bilgisayarlarla bilişim kenti olma yönünde emin adımlarla ilerliyor. Kocaeli’ni bilişimin ana belleği konumuna getirmek için projeler üreten Büyükşehir, 23-26 Kasım tarihleri arasında Kocaeli Bilişim Fuarı’nı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, bilişim festivaline dönüşecek olan Kocaeli Bilişim Fuarı’nda sektörün önde gelen firmalarının yanı sıra bilişimin dahi isimlerinin her yaştan teknoloji sevdalılarıyla bir araya geleceğini söyledi.

SANAYİ 4,0 YOLCULUĞU

Binlerce sanayi kuruluşu ve onlarca Organize Sanayi Bölgesi’ne ev sahipliği yapan Kocaeli, bacasız sanayi olarak adlandırılan bilişim ağırlıklı teknolojinin gelişimini desteklerken, Sanayi 1,0’dan Sanayi 4,0’a giden yolda emin adımlarla ilerliyor. Kocaeli’ne bu yolculuğunda Büyükşehir Belediyesi de ürettiği projelerle öncülük ediyor.

KOCAELİ BİLİŞİM FUARI

1. Kocaeli Bilişim Fuarı, 23-26 Kasım 2017 tarihleri arasında Uluslararası Fuar Merkezi’nde yapılacak. Ana teması ‘’Sanal ve Artırılmış Gerçeklik’’ olarak belirlenen fuarda; ilkokul çağından üniversiteye uzanan genç kuşağa ulaşmak, bilişim öğretmenlerinin ufkunu genişletmek ve sektörün önde gelen firmalarını Kocaeli’yle buluşturmak amaçlanıyor. Fuar kapsamında, sanal ve artırılmış gerçeklikle Türkiye ve dünyada bilişim sektöründe teknolojinin geldiği son nokta belirlenecek. Fuar projesinde Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı ve Kocaeli Bilim Merkezi, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı öncülüğünde Büyükşehir’in ilgili birimleri birlikte çalışıyor.

23-26 KASIM TARİHLERİ ARASINDA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bilişim sektörünün devlerini Kocaeli’nde bir araya getirecek Kocaeli Bilişim Fuarı’nın hazırlıklarını aralıksız sürdürüyor. 23-26 Kasım tarihleri arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenecek Kocaeli Bilim Fuarı’nda bilişim devleri, hayata geçirdikleri en son teknolojik yenilikler, VR ve AR teknolojileri, bilişim şovları, ödüllü yarışmalar ve sektördeki en yeni gelişmelerle bilişim sevdalılarıyla bir araya gelecek.

BİLİŞİM FESTİVALİNE DÖNÜŞECEK

Binlerce metrekarelik fuar alanında konuşlanacak olan yüzlerce bilişim firması, alan içi ve alan dışı etkinliklerle sektöre gönül verenlerin karşısında olacak. Sanal gerçeklik uygulamaları, en gelişmiş simülatör uygulamaları, 3D yazıcılar, mobil uygulamalar, akıllı şehir sistemleri, inovatif ürünler ve görüntüleme sistemleri, sosyal medya uygulamaları, gelişmiş robotik uygulamalar gibi projelerin yanı sıra bilişim sektörünün baş döndürücü hızına eşlik edecek uygulamalarla Kocaeli Bilişim Fuarı, adeta bir bilişim festivaline dönüşecek. Sektörün dikkat çeken isimleri ise düzenlenecek söyleşilerde deneyim paylaşımında bulunacak.

BAŞKAN: GENÇLER BU FUARI ÇOK SEVECEK

Türkiye’nin bilişim teknolojileri sektörü bakımından hızlı bir büyüme gösterdiğini ve Kocaeli’nin de buna ayak uydurduğunu ifade eden Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ‘’Kocaeli Bilişim Fuarı, iş dünyasının önemli oyuncularının yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarının, melek yatırımcıların, girişimci ve firma sahiplerinin, öğretmen ve öğrencilerin geleceği şekillendiren öncü teknolojilerle tanışacakları bir platform olacak’’ bilgisini verdi. Başkan Karaosmanoğlu, tek çatı altında eş zamanlı düzenlenecek fuar organizasyonunun; konferanslar, paneller, atölye çalışmaları, etaplı yarışmalar ve ödül törenleri ile Türkiye ve dünya bilişim endüstrisine 360 derecelik bir bakış açısı sağlayacağını aktardı. Başkan Karaosmanoğlu, bilişim festivaline dönüşecek fuarın; bugünün ve geleceğin yeniliklerini keşfetmek için nitelikli bir platform olma yolunda emin adımlarla yoluna devam edeceğini ve özellikle teknoloji tutkunu gençlerin fuarı çok seveceğini de sözlerine ekledi.

ÜÇ AYRI YARIŞMA DÜZENLENDİ

Öte yandan 1. Kocaeli Bilişim Fuarı kapsamında üç ayrı yarışmanın da startı verildi. Yarışmaların içeriği ‘Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik Tabanlı Yenilikçi Uygulamalar Yarışması (SAGYU)’, ‘Kocaeli Kodluyor Yarışması’ ve ‘’Mehmet Ali Kağıtçı Yenilikçi Tasarımlar Proje Yarışması’ olarak belirlendi. ‘Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik Tabanlı Yenilikçi Uygulamalar Yarışması’nda (SAGYU) projeleri başarılı bulunan 3 uygulama ödüllendirilecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Microsoft işbirliğiyle düzenlenen ‘Kocaeli Kodluyor Yarışması’ ise Kocaeli’ndeki ortaokul öğrencilerine yönelik. Lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik olan Mehmet Ali Kağıtçı Yenilikçi Tasarımlar Proje Yarışması’na Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, TÜBİTAK BİLGEM ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü de katkı sunuyor. Yarışmanın en ilginç ödüllerinden biri bilime gönül veren tüm gençlerin hayalini süsleyen ‘CERN seyahati’ olacak. Kasım ayında sonuçlar açıklanırken, dereceye girenler ödüllerini Kocaeli Bilişim Fuarı’nda alacak. Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgilere www.kocaelibilisimfuari.com.tr adresinden ulaşılabilir.

Son Güncelleme : 05.10.2017 12:51:20

Kroki